top of page
znaki_strona_www.png

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa.

Nazwa programu:

PROGRAM WIELOLETNI "SENIOR+" NA LATA 2021 - 2025, EDYCJA W 2021 ROKU

Nazwa projektu:

MODUŁ II - ZAPEWNIENIE FUNKCJONOWANIA DZIENNEGO DOMU "SENIOR+"

Wartość dofinansowania:

128.160,00 zł

Całkowity koszt inwestycji:

324.477,60 zł

Opis projektu:

Projekt skierowany jest dla osób 60+, nieaktywnych zawodowo, zamieszkujących na terenie Gminy Lidzbark. Do Dziennego Domu "Senior+" mogą uczęszczać osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Dla osób z ograniczeniami ruchowymi zamontowana jest platforma (winda), którą można wjechać na wysoki parter oraz pierwsze piętro.

 

Celem projektu jest zapewnienie wsparcia uczestnikom oraz kompensowanie skutków samotności, niesamodzielności i niepełnosprawności, a także propagowanie modelu godnego życia w wieku senioralnym poprzez przeciwdziałanie izolacji i marginalizacji osób starszych, ograniczanie skutków niepełnosprawności fizycznej, opiekę i pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie, aktywizowanie osób starszych do dalszego podejmowania wysiłku w codziennym życiu i koordynowanie tych przejawów aktywności w zależności od kondycji psychologiczno- fizycznej, organizowanie programów działań poświęconych rozwojowi seniorów poprzez popularyzację interesujących zagadnień, stworzenie warunków sprzyjających samorealizacji, wykorzystanie tkwiących w uczestnikach potencjałów wiedzy i umiejętności wpływających korzystnie na wzrost poczucia własnej wartości oraz utrzymywanie i rozwijanie sprawności psychofizycznej.

Dzienny Dom świadczy kompleksową pomoc poprzez:
- aktywizację i integrację osób starszych. Proponowane są zajęcia ruchowe, indywidualne i grupowe podnoszące sprawność fizyczną i ogólnoustrojową. Seniorzy do dyspozycji mają sprzęt rehabilitacyjny (bieżnia, rower stacjonarny, drabinki rehabilitacyjne, kijki do nordic- walking). W celu poprawy zdolności manualnych proponowana jest terapia zajęciowa (szydełkowanie, origami, przygotowywanie stroików i kartek okolicznościowych, szycie na maszynie. Organizowane są spotkania z uczestnikami z innych ośrodków wsparcia co służy integracji (dzienne domy pobytu oraz Środowiskowe Domy Samopomocy).
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie z problemami życia codziennego. Wsparcie polega na rozmowach indywidualnych i zajęciach grupowych prowadzonych przez psychoterapeutę. Terapeuta pomaga w rozwiązywaniu problemów seniorów.
- kształtowanie umiejętności organizowania i zagospodarowania czasu wolnego z uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań i umiejętności. Terapeuta prowadzi zajęcia rozwijające pasje uczestników. Prowadzone są pogadanki na tematy zdrowotne, promowanie zdrowia. Terapeuta prowadzi treningi kulinarne, które kształtują wyobraźnię. Wspólnie z seniorami robione są zakupy, z których następnie przygotowywane są potrawy.
- twórcze przeżywanie okresu starości. Zajęcia dopasowane do indywidualnych potrzeb seniorów. Prowadzone są zajęcia manualne, papieroplastyczne, a także muzykoterapia, na której seniorzy śpiewają piosenki, przygotowują się do wystawiania przedstawień. Organizowane są także zabawy taneczne, na których seniorzy spędzają miło czas jednocześnie się rehabilitując.
- pogłębianie życia duchowego. W jednostce obchodzone są święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia.

- dbałość o kondycję fizyczną i intelektualną. W ramach zajęć prowadzonych przez fizjoterapeutę oferowane są zajęcia indywidualne i grupowe poprawiających wydolność i sprawność uczestników, Zajęcia indywidualne dostosowane są do potrzeb seniorów, zajęcia grupowe poprawiają jednocześnie sprawność i poprawiają więzy społeczne poprzez integrację.
- zaspokajanie potrzeb bytowych, kulturalnych i towarzyskich. Zapewniany jest codziennie ciepły posiłek.
Organizowane są wycieczki i wyjazdy. Seniorzy bardzo lubią wyjazdy do kina oraz teatru. Ponadto wyjazdy dają możliwość poznania kultury kraju, zapoznania się z historią. Spotkania towarzyskie organizowane są głównie z uczestnikami innych domów seniora, a także z uczestnikami ŚDSu, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia "Pogodna Jesień".

Projekt skierowany jest do osób z terenu Gminy Lidzbark. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 60 roku życia oraz nieaktywność zawodowa.

bottom of page